Alın Çizgilerine Dolgu
Alın kırışıklığı neden oluşur?

Bazı kişilerde alın kası aşırı çalışır. Bu mimik hareketlerinin fazla olmasına neden olarak alın bölgesini kırıştırır.

Alın kırışıklığı tedavisi neyle yapılır?

Alın kırışıklığını gideren en iyi yöntem botoks uygulamalarıdır. Etki süresi 3-5 ay sürer. Alındaki yüzeysel çizgiler botokstan sonra kaybolur.  Alındaki yerleşmiş derin çizgiler botoks sonrası sadece hafifler.  Botoks yapıldıktan sonra kaybolmayan derin çizgiler botoksa devam edilirse silinebilirler. Çünkü alın hareket etmediği için cilt kırılması gerçekleşmez ve bu yüzden kırışıklığın olduğu bölgede cilt yenilenmesi gerçekleşir. Botoks uygulamaları tekrar edildikçe kişiler bu mimik hareketlerinin alışkanlığından kurtulabilir. Zamanla işlem aralıkları uzayabilir.

Alın kırışıklığının botoksla tedavisinin yan etkileri nelerdir?  

Alın kırışıklığında botoks sonrası kaşlarda fazla yükselme olabilir. Tecrübeli bir hekim bunun işlem yaparken önlemini alabilir. Eğer yine de meydana gelirse kaş üstüne konan minik bir botoksla bu durum kolayca giderilir. Ayrıca alın kasının  aşırı tedavi edilmesi kaş düşmesine sebep olarak yorgun ve yaşlı bir yüze sebep olabilir. Bu nedenle yüksek dozlardan kaçınılmalı kişinin kas yapısına uygun uygulama yapılmalıdır.

Alın kırışıklığı tedavisinde botoks dışında hangi yöntem uygulanabilir?

Aşırı derin çizgilerde hyaluronik asitli dolgu işlemi alın kırışıklıklarını giderir. Hatta ifadeyi bozmamak adına dolgu ilk tercih olabilir. Dolgunun birkaç kez tekrarından sonra cildi onararak uzun süreli etki sağlayabilir. Cildi yenileyen tüm yöntemler mezolift, PRP, lazerler, radyofrekans vb. alın çizgilerini hafifletir ama yok etmez.

©Atilla Ersoy 2018