©Atilla Ersoy 2018
Ameliyatsız Estetik
Ameliyatsız Estetik Uygulamalar

Teknolojik ilerlemeler sayesinde artık estetik cerrahiye başvuran kişilerde öncelikle sorunlarının cerrahi işlem yapılmadan çözülüp çözülemeyeceğini sorgulamaktadırlar. O nedenle biz plastik cerrahlarda bu teknolojik gelişimi çok yakından takip ederek onlara varsa bu imkanları sunmaya çalışmaktayız.

Gün geçtikçe artan ameliyatsız seçenekler ilaçlardan, dolgulardan lazerlere, plasma enerjisi gibi gelişmelerden radyofrekans, ultrasound gibi değişik seçeneklere kadar ve daha bilmediğimiz gelişmiş ve geliştirilmekte olan bir çok ilaç veya cihaza uzanmaktadır.

Ameliyatsız estetik işlemlerde amaç;
  • hastalarımızın olduklarından daha genç, daha zinde görünmelerini,
  • ciltlerinin özellikle yüz bölgesinin daha sağlıklı ve sıkı olmasını,
  • sarkmaların ve kırışıkların azaltılmasını veya yok edilmesini,
  • yaşlanma hızlarının yavaşlatılmasını,
  • hatta mümkünse yaşlanmanın durdurulmasını sağlamaya çalışmaktır.

Yukarıda saydığımız amaçlar bazen ütopik beklentilerin ortaya çıkmasına de sebep olabilir. Ameliyatlara ve hatta ameliyat ve ameliyatsız yöntemlerin kombine edilmesine gerek olabilir. Hangi işlemlerin size uygun olduğuna yaşınız, sorunlarınız, cildiniz, cilt altı yumuşak doku miktarınız, cinsiyetiniz ve daha birçok faktör birlikte değerlendirilerek karar verilmesi gerekir. Bunu yapabilecek kişide mutlaka bir plastik cerrah olmalıdır ve kesinlikle acele etmemelisiniz. Çünkü bu uygulamaların verimi kişisel farklılıklar gösterebildiği gibi çoğu belli bir zaman sonra etkili olmakta ve bazen uygulamalar sonrasında sıkıntılı, kabuklu veya şişlik ve morlukların olabileceği bir nekahet dönemine ihtiyaç duymaktadır.

Çoğu ameliyatsız uygulama belli aralıklarla tekrar gerektirir. Bu tekrarların sıklığı uygulamaya göre değişmekle birlikte genelde 6 ay bir yıldır. Kısacası kalıcı bir iyilik hali beklemeden, düzenli uygulamalar ile olduğunuzdan daha iyi bir görünüme ulaşırsınız ve bu duruma ulaşmakta mutlaka zaman ve sabır ister. Beklentilerinizin problemlerinizin ciddiyetine göre düzenlenmesi gerekebilir. Bazen insanlar “Gideyim bir uygulama yaptırayım, gençleşeyim ve bir daha böyle bir şey yaptırmayayım” düşüncesinde olabilirler. Bu doğru ve gerçekçi bir yaklaşım değildir. Evde ki çiçeğinizi nasıl düzenli olarak sulamanız gerekiyorsa sizinde cildinize aynı özeni göstermeniz şarttır.

©Atilla Ersoy 2018