Dövme Silme

Dövmeler günümüzde artık kalıcı ve geri dönüşsüz bir deri lekesi veya sorunu olarak nitelendirilmiyor. Özellikle lazer cerrahisindeki önemli gelişmeler sayesinde son 12 yıldır dövmeler başarı ile ve izsiz silinebiliyor.

Dövme silme yöntemleri antik çağlardan bu yana kullanılmaktadır. Bu teknikler;

 • Derinin dağlanması,
 • Asit uygulamalar,
 • Kuş dışkısı (süblime) uygulamaları,
 • Derinin kazınması,
 • Sıcak ekmek basma,
 • Cerrahi çıkartım sayılabilir.

Bu yöntemlerin ortak özelliği dövmenin silinmesinde kısmi veya tam düzelme sağlamakla birlikte hemen tamamında bir yara izine ve / veya renk farklılığına yol açmasıdır.

Günümüzde ise lazerlerin (Light Amplification of Stimulated Emission of Radiation) deri sorunlarında kullanıma girmesi ile özellikle kalitesi arttırılmış lazerler (Q anahtarlı veya Q-Switched lazerler) ile deri içindeki boya maddesinin parçalanarak yok edilmesi sağlanırken hemen hiç iz bırakmamaları nedeniyle günümüzde en çok tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur. Yukarıda saydığım diğer tedavi seçenekleri ise neredeyse tamamen terk edilmiştir.

Lazerin ana etki mekanizması derideki boya maddesine özgün bir yoğun ışığı çok kısa zaman diliminde uygulayarak çok hızlı anlık bir ısınma ile deri içinde daha küçük parçacıklara ayırmasıdır. Anlık ısı artışı doku içinde 1500°C düzeyindedir. Fakat bu ısıya rağmen dokuda oluşan hasar çok azdır. Çünkü ısı artışı sadece saniyenin milyarda 3/4’ü kadar bir süre içerisinde olur. Bu nedenle lazerle dövme silme sadece hafif bir ağrı dışında önemli soruna neden olmaz.

Küçük parçacıklara ayrılan boya maddesi vücudun savunma hücreleri tarafından hapsedilerek deriden uzaklaştırılır. Bu süreç çok yavaş çalışır. Bu nedenle parçalanmış boyanın deriden uzaklaştırılabilmesi için seanslar arasında ortalama 6-8 hafta beklemek gereklidir. Bu süreç aynı zamanda derinin içinde boyanın parçalanması sırasında oluşan doku hasarının onarılması içinde gereklidir.

Farklı renkteki dövme pigmentlerinin boyaları ayrı dalga boylu lazerlerle silinebilir. Bunlardan başlıcaları;

Siyah, Lacivert ve Kahverengi Dövmeler

1064 nm Q-SW Nd-Yag, 694 nm Q-SW Ruby veya 755 nm Q-SW Alexandrite lazerler.

Kırmızı ve Mor Renk Dövmeler

532 nm Q-SW Nd-Yag (Frekansı katlanmış Nd-Yag).

Yeşil Renk Dövmeler

650nm Q-SW Dye ve 694 nm Q-SW Ruby.

Mavi Renk Dövmeler

532 nm Q-SW Dye lazer ile tedavi edilirler.

Ten Rengi Dövmeler

İçerdikleri titanyum isimli elementin laserle tepkimesi sonrasında siyah renge dönüşürler. Bu renk farklılığı çok uzun sürebilir, hatta bazen kalıcı olabilir. Bu nedenle ten rengi ile düzeltme yapılan alanlarda laserle silme ile oluşan sorunlar tekrarlanan seanslarla düzeltilebilse de bazen kalıcı koyuluklar her türlü çabaya rağmen giderilememektedir.

Sarı Renk Dövmeler

Pigmentine etkili bir lazer sistemi maalesef bulunmuyor. Bu tür pigmentlerde fraksiyonel Er-Yag lazer ile peeling seansları ile deri içindeki pigment miktarını azaltılarak görünümü iyileştirilmeye çalışıyoruz.

Beyaz Renk Dövmeler

Pigmentler ışığı direkt yansıttığı için dövme silme lazerlerinden etkilenmezler. Bu nedenle gerekirse fraksiyonel Er-Yag lazer peeling ile tedavi ediyoruz.

Açık Mavi Renk Dövmeler

Günümüzde dövme yaptırmak popülerleştikçe farklı renk kullanımı da giderek artıyor. Açık mavi renkli dövmeleri silmek birkaç yıl öncesinde çok zahmetli ve tam olarak tedavisi zor olan bir uygulama idi. Günümüzde ise 585 nm dalga boylu Q-SW boya lazerleri ile kolaylıkla silinebiliyor. Yeşil renkli dövmelerde de benzer silme sorunları yaşanırdı. Günümüzde yeşil renkli dövmelerde 650 nm Q-SW boya lazerleri ile kolaylıkla silinebiliyor.

Lazerle Dövme Silme ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Lazer Uygulamaları Ağrılı mıdır?

Evet bir ağrı olur. Genelde tanımlama lastiğin deriye çarpmasında oluşan ağrı ile benzerdir. Yaklaşık 12 yıllık deneyimim sonrasında ağrısızdır diyemeyeceğim. Fakat krem anestezi veya bölgesel anestezik ilaç uygulamaları ile ağrı hissi azaltılarak işlem sırasında hasta konforunu arttırmaya çalışıyoruz.

Lazerle Dövme Silme Seansı Ne Kadar Zaman Alır?

Laser uygulama süresi çok uzun değildir. Tedavi edilecek alana göre süre 1-30 dakika arasındadır. Çok geniş dövmelerde örneğin bütün kolu kaplayan veya gövdenin yarısını kaplayan dövmeler bütün dövmeyi aynı seansta tedavi etmek yerine 2-3 güne yayılmış parçalı laser uygulamasını daha uygun buluyorum. Çünkü deride oluşan geçici değişimler bazen rahatsız edici olabiliyor.

Tedavi Sonrası İyileşme Süresi Var mı?

Küçük dövmelerde işlemden sonra tekrar çalışmada bir sorun olmuyor. Fakat geniş dövmelerde en azından işlem günü dinlenmeyi öneriyorum. Kaş konturu silindiğinde üst gözkapağı şişebilir. Bu şişlik bazen 24-48 saat devam edebilir. Genelde işlem günü banyo yapılmasını istemiyoruz. Fakat ertesi gün banyo yapmada sakınca yok.

Lazerle dövme silme için en sık kimler başvuruyor?

Kliniğimize en sık başvuru nedenleri arasında;

 • Dövmede oluşan alerjik reaksiyonlar,
 • Yapılan dövmeden duyulan pişmanlık,
 • Yeni bir iş ararken,
 • Yeni dövme yaptırabilmek için eskisini sildirme sayılabilir.
Amatör Dövmeler de Lazerle Silinebiliyor mu?

Genellikle evet. Sadece bazı mürekkeple yapılan dövmeler tedaviye kısmi yanıt verebiliyor. Bu durumlarda farklı tedavi seçenekleri deniyoruz (Fraksiyonel ve lazer peeling gibi).

Dövme Silme İçin Hastanede Yatmak Gerekir mi?

Hayır. İşlem tamamen ayaktan hasta prosedürüdür. Genelde 30-60 dakika içerisinde klinikte işlemi yaptırıp günlük normal aktivitelere devam edilir.

Dövmemi Yeni Yaptırdım ve Pişman Oldum. Hemen Sildirebilir miyim?

Eskiden dövmenin eski olması daha iyi olarak algılanırdı. Fakat günümüzde yaptığımız vakalarda elde ettiğimiz sonuçlar erken dönemde yapılan lazerle dövme silme uygulamalarının daha kısa sürede etkili olduğunu gösterdi. Kliniğimizde yeni yapılmış dövmelere bir hafta sonra müdahale ediyoruz.

Dövmeler Lazerle Tamamen Silinir mi?

Her zaman olmayabilir. Örneğin sarı renkli beyaz renkli alanlar tedaviye iyi yanıt vermeyebilir. Bazen de işlem sonrası bir süre lekelenme yaşanabilir. Bu lekelenmeler genelde kalıcı olmayan bir süre sonra tamamen gerileyen lekelerdir.

Çok Renkli Dövmeler Tedavi Ediliyor mu?

Şu anda kliniğimizde çok renkli dövmeleri silmede etkili yeni 5 farklı dalga boyunda (532, 585, 650, 694, 1064 nm) Q-SW lazerlerle tedavi uyguluyoruz. Bu sayede hemen her renkte dövmeyi silme potansiyeline sahibiz.

Lazerle Dövme Sildirme Tedavisi Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?
 • Tedavi alanının bronzlaşmasını engelleyin. En az 15 gün güne veya solaryumdan koruyun.
 • Kan sulandırıcı ilaçlar veya ışık duyarlandıran ilaçlar kullananların tedavi gününden en az üç gün önce ilacı kesmesi gereklidir.
 • Farklı bir ilaç kullanıyorsanız tedavi öncesi hekiminize bildirmeniz gerekir.
Lazer Tedavisi Sonrası Dikkat Edeceğim Noktalar?
 • Bir gün banyo, sıcak su ile temas yasak.
 • İkinci gün ılık su ve sabun veya temizleyici ile lif kullanmadan temizlik yapılabilir.
 • Tedavi alanı epitelizan krem sürülerek kapatılır veya açık bırakılabilir.
 • Beş gün havuza denize girmek yasaktır.
 • Tedavi öncesinde olduğu gibi sonrasında da en az iki hafta tedavi alanını güneş veya solaryum gibi yapay ışık kaynaklarından korumak gerekir.
©Atilla Ersoy 2018