Lazer Cilt Gözenekleri Daraltma

Gözenekler cildin hava ile bağlantısını sağlayan oluşumlardır. Sağlıklı bir cilt yapısında gözenek bulunur. Fakat cildin yağlanmasının artması, uygun olmayan kozmetik krem kullanımı gibi nedenlerle gözeneklerin genişlemesicilt sorunlarına davetiye çıkarır.

Gözeneği geniş olan ciltte; hava kirliliğinden kaynaklı cildin altında biriken toz tanecikleri, kozmetik krem artıkları siyah nokta, yağ kisti ve sivilce oluşumuna yol açabilir. Bu nedenle sağlıklı bir cilt yapısı için gözeneklerin dar olması gerekmektedir.

Geniş gözeneklerin sıkılaştırma yöntemleri arasında tonik ile düzenli cilt temizleme, Kimyasal PeelingPRP ve Lazer Tedavileri yer almaktadır.

Dirençli gözeneklerde sık tercih edilen lazer tedavileri arasında, Q switched ND-Yag ile yapılan Karbon Peeling uygulaması ve Fraksiyonel Karbondioksit Lazer yöntemi yer almaktadır. Karbon peeling tedavisinde 7 – 14 günde bir yapılan toplam 4 seanslık işlem ile 6 ay – 1 yıl süre ile gözeneklerin daralmasını sağlamak mümkündür. İşlemin yaz mevsiminde de rahat yapılabilmesi, 20 dakika gibi kısa sürede uygulanması tercih sebebidir.

Fraksiyonel karbondioksit lazer ile gözenek daraltma kış mevsiminde tercih edilmelidir. 20 – 30 günde bir yapılan uygulamada cildin üst tabakasında soyulma (ablasyon) sağlayarak gözeneklerin sıkılaştırılması sağlanır. Ortalama 3 tedavi seansı önermekteyiz. 

Geniş gözenek tedavisinde lazer uygulamalarının önemli avantajı cildin yağlanmasını azaltarak uzun süreli gözenek sıkıştırma imkanı sağlamasıdır.

Gözenek daraltmada tercih edilen diğer yöntem PRP uygulamasıdır. Kişiden alınan kan özel PRP serumuna dönüştürülür ardından özel iğnelerle cilde enjekte edilir.  2 – 4 haftada bir toplam 3 seans gerçekleştirilmesi ile başarı elde edilir. PRP tedavisi her mevsim rahatlıkla uygulanabilir.

©Atilla Ersoy 2018