Şakak Dolgusu

Şakaklar yaşlanmanın ilk başladığı yüz bölgelerindendir.Genelde buradaki değişiklikler başlangıçta doktorlar ve hastalar tarafından gözden kaçırılabilir.Zamanla çöken şakaklara yapılacak dolgu ile genç ve sağlıklı bir görünüm elde etmek mümkündür.

Şakak bölgesi nasıl bir alandır?

Bu bölge kemikler tarafından çevrelenen bir çukurdur.Çukur alttan üste sırasıyla; kemik doku,temporal kas dokusu,derin fasia,yüzeysel fasia,deri altı yağ dokusu ve en üstte deriden oluşur.

Yaşlanma ile şakaklarda ne gibi değişiklikler olur?

Yaşla birlikte ,çukur kemik tabanında çökme,derialtı yağ dokusunda erime,deride sarkma ve incelme olur.Zamanla şakakta bu değişikliklerle konkav bir görüntü olur,çukurun ön sınırını oluşturan göz dış kemiği daha belirgin bir hale gelir.Kaşlar sağlıksız olarak ön plana çıkar.Şakak kaşın dış 1/3 kısmını desteklediği için yaşlanma ile karşıdan görünümde kaşın dış kısımı görünmez.Şakaklardaki basıklık,göz çevresindeki kırışıklıkları daha belirgin hale getirir;gözkapaklarının yandan sarkmasına neden olur.

İdeal bir yüz Nasıl olmalıdır?

İdeal yüz kalp şeklindedir. Bu şekildeki yüzde şakaklar dolgun,geniş,çene ince yeterli sivriliktedir.

Şakak Dolgusu ile neyi hedeflemeliyiz?

Şakaklar yüz simetrisinde çok önemli rol oynar.Zamanla bu bölgede oluşacak çökme,yüz simetrisini bozar,yüze sağlıksız bir görünüm verir.İşte bu alana yapılacak dolgudaki amaç,sadece kayıp hacmi yerine koymaktır.Böylece yüzdeki kemiksi görünüm yok olur.Şakak çukuru ile elmacık arasındaki devamlılık sağlanır.

İşlem Nasıl uygulanır?

Lokal anestezik kremlerle deri uyuşturulduktan sonra,Dermal dolgu,ince bir iğne ile dik ve direkt bir şekilde şakaklara enjekte edilir.

İşlem ne kadar sürer?

Yaklaşık 15-30 dk lık bir işlemdir.uygulamadan hemen sonra kişi sosyal hayatına dönebilir.

Hangi dolgular bu işlem için uygundur?

Derin hacim veren tüm dolgular şakak dolgusu olarak kullanılabilir.Hyaluronik asit içerikli dolgular en çok tercih edilen ürünlerdir.Sorunun düzeyine göre kullanılacak dolgu miktarı değişir.Juvederm Voluma,Teosyal Ultimate,Radiesse gibi dolgular tercih edilebilir.

Şakak dolgusu fiyatları nasıldır?

Fiyatlandırma çöküklüğün derinliğine,kullanılacak dolgu miktarına göre değişir. Dolgu cinsi de fiyatlandırmayı değiştirir.Uygulanan dolgu cinsi kalıcılığı etkiler.

Olası yan etkiler nelerdir?

Ufak çürümeler, gerginlik, dolgunluk hissi, baş ağrısı , yüzeysel damarların görünür hale gelmesi oluşabilecek yan etkilerdir. birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolur.

Şakaklarda zamanı durdurmak, genç ve sağlıklı görünüm için,derin dermal dolgularla eksikleri yerine koymalıyız. Sağlıklı ve dinlenmiş görüntü için dolgunluğunu kaybetmiş şakakların gençlik haline döndürülmesi ile tekrar kazanılabilir.

©Atilla Ersoy 2018